Ndërlidhjet

Hodorkovski kritikon prokurorët rusë


Gjatë procesit gjyqësor kundër ish magnatit rus të naftës, Mihail Hodorkovski, i akuzuari ka kritikuar prokurorët shtetëror se po përpiqen të mohojnë pafajësinë e tij.
Gjykatësi ka refuzuar kërkesën e mbrotjes që të dëshmojë njëri nga ish zyrtarët e gjigantit të naftës Jukos, ndërsa avokatët e Hodorkovskit pohojnë se ky është vetëm njëri nga vendimet e fundit të gjykatës që dëshmojnë se prokurorët mbajnë anën e shtetit.
Në Moskë dje ka filluar gjykimi i ri ndaj Hodorkovskit dhe bashkëpuntorit të tij, Menatep Lebedev.
XS
SM
MD
LG