Ndërlidhjet

Pheniani, gati për raketën e re


Koreja e Veriut i bën përgatitjet e fundit për lëshimin e një rakete të re, ndërsa zyrtarët thanë se lansimi mund të bëhet të dielën.

Japonia dhe Koreja e Jugut besojnë se Pheniani do të provojë një raketë të re me rreze të gjatë veprimi.

Japonia ka kërkuar takim urgjent të Këshillit të Sigurimit lidhur me Korenë e Veriut.

Zëdhënësi i Shtëpisë së bardhë, Robert Gibbs tha se Shtetet e Bashkuara do takonsiderojnë lansimin "akt provokues që cënon" rezolutën e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara.
XS
SM
MD
LG