Ndërlidhjet

Demonstratë për pavarësinë e Korzikës


Të paktën 10 policë janë lënduar në demonstratat e ithtarëve për pavarësinë e Korzikës, të cilat janë zhvilluar në qytetin Bastia, në veri të kësaj ujëdhese, kanë bërë të ditur autoritetet franceze.
Bëhet e ditur se tre policë kanë marrë lëndime të rënda të shkaktuar me koktje molotovi dhe mjete tjera me të cilat ishin sulmuar forcat e rendit.
Policia thotë se në demonstratën pro pavarësisë së Korzikës ishin mblerdhur rreth 1 mijë e 500 vetë, ndërsa organizatorët theksojnë shifrën prej 15 mijë demonstruesish.
XS
SM
MD
LG