Ndërlidhjet

Korea Veriore lansoi satelitin


Korea Veriore ka lansuar me sukses në orbitë satelitin e saj, njoftojnë agjencitë, duke u mbështetur në lajmet e agjencisë shtetërore verikoreane KCNA.
Lansimi është kryer në orën 2.30, sipas kohës verikoreane nga bregdeti verior i këtij vendi. Shumë vende, përfshirë Korenë Jugore, Japoninë, SHBA-të dhe shtete tjera e kanë dënuar këtë akt të Koresë Veriore, duke vlerësuar se është në kundërshtim me vendimet e Kombeve të Bashkuara.
XS
SM
MD
LG