Ndërlidhjet

Irak–Rusi, angazhim për forcim raportesh


Iraku dhe Rusia u angazhuan që të ringjallin lidhjet ekonomike dhe politike të cilat janë dëmtuar nga ndërhyrja ushtarake amerikane në Irak.

Kryeministri irakian Nuri al Maliki sot ka zhvilluar bisedime me presidentin rus Dimitri Medvedev dhe kryeministrin Vladimir Putin.
Bisedimet në Moskë u fokusuan në sektorin e energjisë.

Rusia kërkon që Iraku të resepktojë marrëveshjet e nënshkruara në kohën e sadam Huseinit në fushën e energjisë.
XS
SM
MD
LG