Ndërlidhjet

Opozita fton për vazhdim të protestave në Moldavi


Me një ditë zhagitje, Gjyqi Kushtetues i Moldavisë sot shqyrton kërkesën e presidentit të vendit për rinumrim të votave nga zgjedhjet e kontestuara parlamentare.
Zgjedhjet ishin fituar nga Partia Komuniste e presidentit Vladimir Voronin që çoi te protestat e dhunshme.
Presidenti Voronin ka akuzuar opozitën liberale dhe pro – perendimore se kishte tentuar të bënte grushtet, por edhe Rumaninë për nxitje të trazirave.
Opozita për sot ka konvokuar protesta tjera.
XS
SM
MD
LG