Ndërlidhjet

Papa: Të zgjidhet konflikti izraelito-palestinez


Të krishterët në mbarë botën po festojnë Pashkët. Në Bazilikën e Shën Pjetrit Papa Benedikti i XVI-të mbajti meshën e Pashkëve si dhe dy herë transmetoi mesazhin Urbi et Orbi.

Papa në vigjilje të Pashkëve kërkoi nga katolikët të ngrihen mbi "konfuzionin e kohës" dhe të ndjekin mësimet e kishës.

Ati i Shenjtë gjatë meshës së Pashkëve bëri thirrje për zgjidhjen e konfliktit izrealito-palestinez. Benedikti i XVI-të do vizitojë tokën e shenjtë muajin që vjen, për herë të parë që nga ardhja në krye të kishës katolike.
XS
SM
MD
LG