Ndërlidhjet

Ortodoksët festojnë Pashkët


Të krishterët ortodoksë në gjithë botën janë duke festuar edhe sot Pashkët, festën që shënon ringjalljen e Krishtit.

Në Moskë presidenti Medvedev dhe kryeministri Putin ndoqën meshën e mesnatës.

Grekët ortodoksë, armenët dhe ritet e tjera lindore të krishtera po shënojnë festën e Pashkëve një javë pas katolikëve dhe protestantëve. Kjo vjen për shkak të kalendarit të ndryshëm që përdorin ortodoksët dhe katolikët.
XS
SM
MD
LG