Ndërlidhjet

Kinë-Rusi, marrëveshje miliarda dollarëshe


Kina dhe Rusia kanë nënshkruar një marrëveshje bashkëpunimi në vlerë prej miliarda dollarësh. Marrëveshja parasheh ndërtimin e një dege të transportuesit të naftës të linjës Siberi-Oqeani Paqësor. Kjo linjë do mundësojë furnizimin e tregut kinez me naftë dhe gaz.

Në shkëmbim Kina do t'i japë një kredi në vlerë prej 25 miliardë dollarësh kompanisë ruse të naftës Rosneft.
XS
SM
MD
LG