Ndërlidhjet

Sri Lanka: 80 mijë civilë ikin nga zonat e luftës


Ministria e Mbrojtjes e Sri Lankës tha se rreth 82 mijë civilë kanë ikur nga zona e luftës në veri ndërsa armata përgatitet për sulm përfundimtar kundër Tigrave Tamilë.

Ekzodi filloi të hënën pasi trupat e shpërthyen një fortifikatë, e cila e bllokonte rrugën kryesore në pjesën veriore të kontrolluar nga kryengritësit.

Tigrat Tamilë kanë akuzuat ushtrinë për bombardime joselektive të civilëve, por ushtria tha se kryengritësit janë ata që i pengojnë civilët të ikin nga zona e luftës.

Kryengritësit tashmë dy dekada luftojnë për pavarësi të pakicës tamile në veri dhe lindje të vendit.
XS
SM
MD
LG