Ndërlidhjet

Zgjedhjet në Soçi, test për Medvedevin


Banorët e qytetit rus Soçi, në Detin e Zi, që është nikoqir i Lojërave Olimpike Dimërore në vitin 2014, zgjedhin sot kryebashkiakun, ndërkohë që opozita tashmë ka paraqitur vërjetjet për parregullësi në procesin zgjedhor.
Këto zgjedhje janë një test për presidentin rus, Dmitri Medvedev, i cili në deklarimet e tija është angazhuar për "mbajtje të zgjedhjeve tranasprente".
Në zgjedhjet e stome marrin pjesë gjashtë kanidatë, kurse favoriti kryesor është kryebashkiaku aktual nga partia Rusia e Bashkuar, Anatolij Pahomov.
Zgjedhjet në Soçi kanë zgjuar interesim të jashtëzakonshëm, sepse ndër kandidatët për këtë post janë paraqitur edhe një balerinë, një magnat medial, një porno aktore dhe një ish agjent i KGB-së.
XS
SM
MD
LG