Ndërlidhjet

Karzai rikthen ligjin për të drejtat e grave


Aktiviste për të drejtat e grave kanë thënë se presidenti i Afganistanit, Hamid Karzai, e ka nënshkruar ligjin, i cili ka shkaktuar reagime të bashkësisë ndërkombëtare për shkak të shkeljes së të drejtave të grave, pasi Karzai nuk e ka lexuar mirë këtë ligj.
Karzai e ka angazhuar ministirnë e drejtësisë që sërish ta shqyrtojë ligjin shiit për statusin personal, të cilin e ka nënshkruar para dy muajve.
Ligji ka të bëjë me myslimanët shiitë, të cilët përbëjnë rreth 15 për qind të popullatës së Afganistanit, dhe kërkon nga gratë që të përmbushin dëshirat seksuale të burrave, gjë që mund të jetë arsyetim për dhunim në bashkëshortësi.
XS
SM
MD
LG