Ndërlidhjet

NATO - stërvitje në Gjeorgji


Rreth 1 mijë ushtarë nga vendet anëtare të NATO-s nisin të mërkuren ushtrimin e përbashkët në Gjeorgji. Ushtrimi që paraqet simulim të një situate krize do të zgjasë një muaj dhe do të mbahet në lindje të kryeqendrës së Gjeorgjisë, vetëm 70 kilometra largë vendndodhjes së trupave ruse që gjenden në Osetinë Jugore.
Presidenti i Rusisë Dimitrij Medvedev më heret këtë ushtrim të NATO-s e ka cilësuar të gabuar dhe të rrezikshëm.
XS
SM
MD
LG