Ndërlidhjet

Bernanke: Rritja gjatë këtij viti


Shefi i rezervave federale në Shtetet e Bashkuara, Ben Bernanke, tha se parasheh që përfundimi i recionit dhe fillimi i rritjes ekonomike të ndodhë më vonë gjatë këtij viti.

Këto komente ai i bëri para Komitetit të përbashkët ekonomik të Kongresit të Shteteve të Bashkuara.

Më herët, zoti Bernanke, kishte sugjeruar se recesioni mund të përfundoj këtë vit, nëse qeveria ia delë ta stabilizoj tregun financiar. Kësaj radhe, ai tha se pret edhe kthimin e rritjes së ekonomisë.
XS
SM
MD
LG