Ndërlidhjet

Pentagoni vëren përparim në luftën afganePentagoni tha se Shtetet e Bashkuara dhe aleatët kanë arritur "progres të prekshëm" në luftën në Afganistan, duke krijuar mundësi për bartjen e kontrollit të sigurisë tek forcat afgane në shtatë rajone këtë verë.

Raporti më i ri gjashtë mujor i jep vlerësimet e para që nga vendosja e 30.000 trupave amerikane në Afganistan vitin e kaluar.

Raporti i bën jehonë parashikimeve të komandantëve të lartë se këtë pranverë do të ketë luftime të ashpra.
XS
SM
MD
LG