Ndërlidhjet

NATO: Piloti afgan nuk kishte lidhje me talibanëtPiloti afgan që vrau tetë ushtarë dhe një kontraktues amerikan në një bazë ushtarake në Afganistan nuk ka lidhje me talibanët.

Përmes një komunikate për shtyp NATO-ja njofton se "në këtë fazë të hetimeve nuk është zbuluar asnjë lidhje e sulmuesit me talibanët". Sulmuesi, një pilot afgan 45 vjeçar, para se të qëllonte pati mosmarrëveshje me trupat amerikane. Më pas ai vrau veten.

Talibanët morrën përsipër përgjegjësinë për incidentin.
XS
SM
MD
LG