Ndërlidhjet

Evropa lansoi dy teleskopë


Evropa sot i lansoi në orbitë dy teleskopë të fuqishëm të hapësirës, Herschel dhe Planck, të cilat pritet të japin përgjigje për origjinën e Universit dhe formimin e yjeve dhe galaksive.

Dy observatorët e Agjencisë Evropiane të Hapësirës, të cilët së bashku kushtojnë rreth 1.8 miliardë euro, u lëshuan në hapësirë nga raketa Ariane 5, e cila u lansua në Guineja Franceze.
XS
SM
MD
LG