Ndërlidhjet

Bruksel: Ren sinjalizon heqjen e vizave për disa vende të Ballkanit


Komisioni Evropian synon që deri në fund të qershorit Këshillit të ministrave të BE-së t’ia paraqet propozimet për heqjen e vizave për ato vende të Ballkanit perendimor që kanë përmbushur të gjitha kushtet e duhura, ka deklaruar komisioneri për zgjërim Oli Ren.
Vendimi do të hynte në fuqi nga 1 janari i vitit 2010, ka thënë Ren.
I pyetur nga gazetarët se si i komenton vlerësimet e zyrtarëve amerikanë se BE-ja nuk është anagzhuar sa duhet në procesin e zgjërimit drejt Ballkanit perendimor dhe se Uashingtoni synon të emroj një të deleguar të ri për këtë rajon, Ren është përgjegjur:”Shteteve të Bashkuara u lë të rregullojn çështjet e veta të brendshme, ndërsa Bashkimit Evropian çështjet brenda BE-së”.
XS
SM
MD
LG