Ndërlidhjet

Japoni: 120 të infektuar nga gripi i derrave


Numri i rasteve të konfirmuara me virusin e gripit të derrave në Japoni e tejkaloi 120, duke i bërë zyrtarët t’i mbyllin shkollat dhe t’i anulojnë disa aktivitete publike.

Shumica e të infektuarve në Japoni raportohet se janë të rinj.

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka konfirmuar rreth 8.500 raste të të infektuarve me virusin e derrave në afro 40 vende.

Më shumë se 70 vetë besohet të kenë vdekur, shumica në Meksikë.
XS
SM
MD
LG