Ndërlidhjet

Bajden mbështet sovranitetin e Libanit


Zëvendëspresidenti amerikan, Xho Bajden, si zyrtari më i lartë i SHBA-së që po viziton Libanin në 25 vitet e fundit, ka shprehur mbështetjen e Uashingtonit për sovranitetin e Libanit.

Vizita e Bajdenit po bëhet para zgjedhjeve parlamentare në këtë vend në të cilat konkurrojnë përfaqësues të grupit shiitë të Hezbollahut, që janë cilësuar si terrorist nga Uashingtoni, dhe koalicioni anti-Sirian që ka shumicën aktuale në parlament.

Pas takimit me presidentin libanez, Michel Suleiman, Bajden tha se nuk ka ardhur për të mbështetur asnjërën nga këto dy grupe.
XS
SM
MD
LG