Ndërlidhjet

Kabul: U vranë militantët dhe u shkatërrua droga


Ushtria amerikane thotë se forcat afgane dhe ato të koalicionit, të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara, kanë vrarë afro 60 militantë dhe kanë shkatërruar sasi të mëdha të drogës, në operacion e posa përfunduar në provinën jugore, Helmand.

Në njoftim, mëtutje, thuhet se trupat kanë prëdorë sulme ajrore, për ta shkatërruar sasinë prej më se 90 tonelatash të drogës dhe materiale për prodhimin e bombave.

Konsiderohet se provinca Helmand është prodhuesi kryesor i drogës në Afganistan, që përbënë më se 90% të furnizimit botëror.
XS
SM
MD
LG