Ndërlidhjet

Kanë: Haneke fitues i Palmës së Artë


Austriaku, Michael Haneke, regjisor i dramës “The White Ribbon” ka fituar çmimin më të lartë në Festivalin e Filmit në Kan.

Haneke fitoi Palmën e Artë të festivalit me filmin bardhë e zi që shqyrton temat e fajit shoqëror, mosbesimin, dhe dënimin në mesin e banorëve të një qyteti të vogël gjerman të rrethuar me tragjedi dhe ngjarje të çuditshme që u shfaqen kur po afrohej Lufta e Parë Botërore.

Vendin e dytë në këtë festival e arriti regjisori francez Xhak Odiard me dramën “A Prophet”.
XS
SM
MD
LG