Ndërlidhjet

Abu Dhabi: Është hapur baza ushtarake franceze


Presidenti i Francës, Nicholas Sarkozy, e ka hapur një bazë ushtarake franceze në Emiratet e Bashkuara Arabe. Kjo është baza e parë ushtarake e Francës në rajonin e Gjirit.

Në bazën “Kampi i Paqes” do të vendosen më tepër se 500 ushtarë.

Agjencitë e lajmeve raportojnë se Franca po synon forcimin e pranisë së saj në këtë rajon, pasi aty mundësohen kontrata fitimprurëse mbrojtëse dhe marrëveshje për energji atomike.

Tashmë, në këtë rajon, baza kanë Shtetet e Bashkuara dhe Britania.
XS
SM
MD
LG