Ndërlidhjet

Korea V. kërcënon Seulin me aksion ushtarak


Korea Veriore tha se më nuk ka detyrime ndaj marrëveshjes paqësore, e cila e ndërpreu luftën e viteve 1950-53 në siujdhesën e Koresë.

Në një deklaraë, armata verikoreane u kërcënua se do përgjigjet me “goditje të fuqishme ushtarake” nëse anijet e Koresë së Veriut ndalohen dhe kontrollohen nga forcat ndërkombëtare për të penguar eksportin e raketave dhe armëve të shkattërimit në masë.

Një ditë pas provës bërthamore që bëri Pheniani, Korea e Jugut iu bashkangjit programit të prirë nga Shtetet e Bashkuara, për t’i ndaluar anijet që dyshohen se mbartin komponenta për ndërtimin e armëve të shkatërrimit në masë.

Si kundërpërgjigje, verikoreanët e rifilluan aktivitetin në uzinën bërthamore dhe shkrepën pesë raketa me rreze të shkurtër veprimi brenda dy ditësh.
XS
SM
MD
LG