Ndërlidhjet

Iran: Nga shpërthimi i bombës – 19 të vrarë


Nga shpërthimi i bombës në një xhami janë vrarë së paku 19 vetë dhe plagosur më tepër se 120 të tjerë.

Shpërthimi ndodhi në qytetin Zahedan, në juglindje të Iranit, afër kufirit me Pakistanin dhe Afganistanin.

Thuhet se në këtë rajon policia ishte përleshur me bandat e involvuara në kontrabandim të drogës.

Një zyrtar lokal tha se sulmi në xhami ishte terrorizëm, por nuk ka dhënë më tepër detaje.

Ndërkohë, agjencia gjysmë zyrtare iraniane e lajmeve, Fars, raportoi se zyrtari i lartë në provincën Sistan – Baluçistan, Jalal Sajah, ka akuzuar Shtetet e Bashkuara se i kishte angazhuar njerëzit, që kishin dorë në këtë sulm vdekjeprurës.
XS
SM
MD
LG