Ndërlidhjet

Gejts: SHBA-të nuk pranojn Korenë Veriore bërthamore


Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Robert Gejts, ka deklaruar se Shtetet e Bashkuara nuk do të pranojn një Kore Veriore bërthamore. Gejts këto komente i ka bërë në një takim të ministrave të mbrojtjes të vendeve të Azisë që po mbahet në Singapur. Pasdite ai do të takoj homologët e tij nga Korea Jugore dhe Japonia, për të diskutuar aksionet e Koresë Veriore, pasi që ky vend i izoluar gjatë javës bëri testime bërthamore.
Korea Veriore është zotuar se do të hakmirret nëse do të zbatohen sanksionet e Kombeve të Bashkuara.
XS
SM
MD
LG