Ndërlidhjet

Në Osetinë Jugore po mbahen zgjedhjet


Në Osetinë Jugore sot po mbahen zgjedhjet parlamentare.

Zyrtarët thonë se dalja në zgjedhje ishte e lartë.

Këto votime po zhvillohet pothuajse 10 muaj pasi Rusia dhe Gjeorgjia e zhviluan një luftë të shpejtë lidhur me këtë territor.

Katër parti po marrin pjesë në zgjedhje për 34 vende në Parlament.

Rivalët e presidentit aktual separatist, Eduard Kokoitu, i kanë akuzuar autoritetet për bllokim e tyre në votime.

Pasi forcat e Gjeorgjisë u detyraun të tërhiqen gjatë luftës së vitit të kaluar, Rusia e ka njohur Osetinë Jugore si shtet të pavarur.

Pjesa tjetër e Bashkësisë ndërkombëtare nuk e ka njohur Osetinë Jugore.
XS
SM
MD
LG