Ndërlidhjet

Ministri gjeorgjian takohet me zyrtarë të SHBA-ve


Ministri i mbrojtjes së Gjeorgjisë, Vasil Sikharulidze, ka arritur në Uashington për të zhvilluar, gjatë kësaj jave, bisedime me zyrtarë amerikan përfshirë sekretarin e mbrojtjes, Robert Gejts.

Në një intervistë për AP-në, Sikharulidze dhe ambasadori i Gjeorgjisë në Uashington, Batu Kutelia, pohuan se Rusia po ndërton linja të komunikimit dhe të furnizimit në Ostetinë Jugore dhe Abkhazinë, territore seperatiste të Gjeorgjisë, të cilat Moska i ka njohur si të pavarura pas luftës ndërmjet Rusisë dhe Gjeorgjisë, në gusht të vitit të kaluar.

Gjeorgjia, poashtu, ka dyshime se Rusia po i forcon trupat e saja në këtë rajon, duke shkelur marrëveshjet për armëpushim.
XS
SM
MD
LG