Ndërlidhjet

Irak: Referendum për rolin e trupave amerikane


Zëdhënësi i qeverisë irakiane tha se Iraku do të mbajë referendum në 30 janar, 2010 për marrëveshjen e Uashingtonit dhe Bagdadit, e cila e përcakton rolin e ushtrisë së Shteteve të Bashkuara në këtë vend.

Referendumi do të mbahet në të njëjtën ditë me zgjedhjet e ardhshme parlamentare.

Marrëveshja bën thirrje për tërheqjen e trupave amerikane nga qytetet deri në fund të këtij muaji, dhe largimin e tyre nga Iraku deri në fund të vitit 2011.
XS
SM
MD
LG