Ndërlidhjet

Ushtria në Pakistan thotë se ka vrarë 60 talibanë


Ushtria pakistaneze tha se ka vrarë më shumë se 60 militantë talibanë në betejen e fundit në rajonin Suat, në veri-perëndim të vendit.

Ushtria deklaroi se helikopterët lutarak dhe artileria kanë goditur bazat e talibanëve kur forcat ushtarake hapen një front të ri kundër militantëve afër bastionit të tyre pranë rajonit fisnor të Vaziristanit.

Ndërkohë, po vazhdojnë hetimet mbi një sulm me bombë në një hotel në Peshavar ku u vranë nëntë vetë dhe u plagosën më shumë se 60 të tjerë. Shpërthimi kishte ndodhur pas paralajmerimeve të talibanëve për sulme të reja në qytetet kryesore të Pakistanit si hakmarrje ndaj ofensivës ushtarake në Suat.
XS
SM
MD
LG