Ndërlidhjet

Londër: Shpallen hetimet për luftën në Irak


Kryeministri britanik, Gordon Braun, sot do t’i shpallë hetimet lidhur me luftën në Irak.

Në këto hetime me gjasë janë analizuar rrethanat që çuan në vendimin e Britanisë, nën ish kryeministrin Toni Bler, për t’ju bashkuar invadimit të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara, në vitin 2003 dhe më vonë.

Lufta në Irak është shndërruar në një çështje thellësisht jo të popullarizuar në Britani.

Ky vend aktualisht gjendet në fazën finale të tërheqjes së trupave nga provinca Basra, në jug të Irakut.
XS
SM
MD
LG