Ndërlidhjet

Pheniani kërcënon Uashingtonin


Koreja Veriore ka sinjalizuar se do të përgjigjet “një mijë herë më fuqishëm” në rast të sulmit eventual nga ana e Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve.

Sinjalizimin për hakmarrjen ushtarake e kanë transmetuar mediumet e Koresë Veriore vetëm disa orë pasi që presidenti amerikan, Barak Obama, tha se Koreja Veriore paraqet “kërcënim serioz” për botën dhe u angazhua për ashpërsim të sanksioneve ndaj Phenianit.

Barak Obama dhe kryetari i Koresë Jugore, Li Mung Bak, që u takuan në Uashington, janë pajtuar që të formohet “aleanca strategjike” në nivel rajonal dhe global, me qëllim të bindjes së Koresë Veriore që të heqë dorë nga programi bërthamor.
XS
SM
MD
LG