Ndërlidhjet

Lajm i jashtëzakonshëm

Pragë: Senati miraton misionin në Kosovë


Dhoma e Lartë e Parlamentit të Republikës së Çekisë e ka miratuar vazhdimin e mandatit të 1.085 trupave në misionet e NATO-s në Afganistan dhe Kosovë deri në vitin 2010.

Me 64 vota pro dhe 2 kundër, senati votoi për dërgimin e 535 ushtarëve në misionin e NATO-s për Forcën Asistuese Ndërkombëtare të Sigurisë në Afganistan, në vitin e ardhshëm.

Rreth 550 trupa çeke do të vazhdojnë të shërbejnë në kuadër të KFOR-it në Kosovë, në kuadër të mandatit të sivjetmë.
XS
SM
MD
LG