Ndërlidhjet

Gjermani, Francë: Mbështetet opozita iraniane


Më se 1 mijë iranianë në ekzil kanë marshuar sot nëpër qendër të Hamburgut në Gjermani, duke protestuar kundër rizgjedhjes së presidentit Mahmud Ahmadinexhad.

Demonstruesit bartnin shirita të gjelbër, që është ngjyra e opozitës në Iran, dhe parulla me mbishkrimin “duam zgjedhje të reja”.

Policia gjermane tha se demonstrata kaloi e qetë.

Njëherësh, në qytetin Villepinte të Francës, mijëra njerëz janë tubuar për ta mbështetur opozitën iraniane.
XS
SM
MD
LG