Ndërlidhjet

Lajm i jashtëzakonshëm

Çeki: BE e tmerruar nga dhuna në Iran


Presidenca çeke e Bashkimit Evropian sot u ka bërë thirrje vendeve anëtare të BE-së, që t’i thërrasin ambasadorët e Iranit dhe të shprehin “tmerrimin e thellë” për dhunën aktuale në Iran.

Mëtutje, Republika e Çekisë tha se tashmë i ka thirrur diplomatët iranianë në Pragë, për të protestuar lidhur me akuzat që Teherani i ka bërë në adresë të Brukselit, se BE-ja dhe anëtarët e saj, në mënyrë ilegale po ndërhyjnë në çështjet e brendshme të Iranit.

Sot Gjermania e ka “ftuar” ambasadorin iranian për t’i shpjeguar këto pretendime iraniane.
XS
SM
MD
LG