Ndërlidhjet

Irani e refuzoi ftesën e G8-ës


Irani e ka refuzuar ftesën për të marrë pjesë në samitin e ministrave të grupit G8 në Itali, për shkak të tensioneve në rritje ndërmjet Teheranit dhe vendeve perëndimore, lidhur me goditjen e qeverisë ndaj demonstruesve.

Ministri i Jashtëm iranian, Manuçer Motaki, tha se ai nuk ka plane për të marrë pjesë në samitin në Trieshtë të Italisë, që fillon më vonë gjatë ditës.
XS
SM
MD
LG