Ndërlidhjet

KE: Teherani synon ngulfatjen e opozitës dhe dialogut


Këshilli i Evropës ka ftuar Qeverinë e Iranit që të përmbahet nga përdorimi i dhunës kundër demonstruesve paqësorë dhe të lirojë qindra të arrestuar pas zgjedhjeve presidenciale.

Këshilli i Evropës ka vlerësuar se arrestimi i demonstruesve, politikanëve dhe gazetarëve dëshmon synimin e Qeverisë së Iranit për të ngulfatur opozitën dhe për të shmangur çfarëdo forme të dialogut, siç bën tash 30 vjet.
XS
SM
MD
LG