Ndërlidhjet

Tamiflu i reziston virusit H1N1Kompania, e cila prodhon antivirusin Tamiflu, tha se një pacient i infektuar me virusin H1N1 në Danimarkë është treguar rezistent për shkak të barit antiviral.

Udhëheqësi i liderit të taskforcës për pandeminë në Roche Holding, Dajvid Redi, tha se ky ishte rasti i parë i rezistencës me Tamiflu ndaj virust H1N1.

Zyrtarët shëndetësorë të Danimarkës kanë konfirmuar lajmin.

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka ngritur në shkallën e 6 alarmin nga virusi H1N1 dhe ka shpallur pandeminë.

Tamiflu mund të rezistojë gripin e zakonshëm, por Redi tha se nuk pritej që Tamiflu t'i rezistojë virusit H1N1.
XS
SM
MD
LG