Ndërlidhjet

Moska dhe Pekini për vazhdim të bisedimeve me Penhianin


Rusia dhe Kina janë të bindura se bisedimet për të bindur Korenë Veriore që të heqë dorë nga programi bërthamor nuk kanë alternative, ka bërë të ditur ministria e Jashtme e Rusisë pas bisedimeve me zyrtarët kinezë.
“Të dy palët janë të bindura se nuk ka alternativë për bisedimet gjashtë palëshe. Ky mbetet një instrument efikas për zgjidhjen e programit bërthamor të Koresë Veriore”, thuhet në kumtesën e Moskës zyrtare dhe bëhet apel që bisedimet të vazhdojnë sa më parë që të jetë e mundur.
Në Moskë gjatë ditës janë mbajtur konsultime të zyrtarëve rusë dhe kinezë për Korenë Veriore.
XS
SM
MD
LG