Ndërlidhjet

Kinë: Falet xhumaja pavarësisht ndalimit


Në disa xhami në rajonin perëndimor Ksinjang në Kinë besimtarët myslimanë kanë falur xhumanë, pavarësisht vendimit të autoriteteve kineze për të mbyllur xhamitë në këtë rajon pas dhunës së ditëve të fundit.

Disa xhami në qytetin Urumqi u hapen pasi turma të njerëzve, të cilët ishin mbeldhur jashtë tyre, kërkonin të falnin xhumanë.

Të enjtën, lidershipi i Kinës paralajmëroi se do të “dënoj” njerëzit e përfshirë në trazirat e fundit ndërmjet ujgurëve dhe kinezëve, ku u vranë 156 njerëz.
XS
SM
MD
LG