Ndërlidhjet

Obama: Robëria dhe holokausti llahtari që nuk duhet harruar


Presidenti amerikan, Barak Obama, ka deklaruar se robëria është “pjesë e llahtarshme e historisë së SHBA-ve” dhe se për këtë do të duhej të flitej në kontekstin e lidhjes me zhvillimet aktuale në botë.
Obama ka krahasuar robërinë me holokaustin në Luftën e Dytë Botërore, për të shtuar se këto janë “pjesë të llahtarshme të historisë që nuk mund të injorohen”.
Në intrevistën për rrjetin televiziv CNN, Obama ka thënë se leksionet nga këto ngjarje “nuk duhet të harrohen”.
XS
SM
MD
LG