Ndërlidhjet

Havier Solana viziton Prishtinën


Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Havier Solana, viziton sot Kosovën.

Ai pasdite do të takohet me presidentin dhe kryeministrin e Kosovës.

Më pas, shefin e diplomacisë evropiane do ta njohë me zhvillimet e fundit të misionit evropian për sundimin e ligjit, EULEX, kreu i këtij misioni, Iv de Kermabon.

Zoti Solana, i cili para se të vijë në Kosovë, EULEX-in, e ka vlerësuar si misionin më ambicioz të BE-së, do t’i drejtohet me një fjalim personelit evropian.

Solana vjen në Kosovë, pas vizitës që i bëri Beogradit, ku paralajmëroi liberalizimin e shpejtë të vizave për qytetarët e Serbisë.

Ai aktualisht gjendet në Shkup, ku priten takimet me zyrtarët më të lartë dhe me liderë politikë të Maqedonisë.
XS
SM
MD
LG