Ndërlidhjet

Gjeorgji: Arriti anija ushtarake amerikane


Një anije ushtarake e Shteteve të Bashkuara, ka arritur në portin e Detit të Zi, Batumi, në Gjeorgji, për të marrë pjesë në ushtrimet e përbashkëta detare.

Anija USS Stout së bashku me rojet bregdetare të Gjeorgjisë, do t’i zhvillojnë ushtrimet nesër dhe pasnesër.

Arrtija e anijes amerikane është parë si mbështetje për Gjeorgjinë, pas luftlës së shkurtër të vitit të kaluar kundër Rusisë, lidhur me rajonin separatist, Osetia Jugore.

Megjithë kundërshtimet e Perëndimit, Rusia i ka njohur rajonet gjeorgjiane, Osetina Jugore dhe Abhazia, si shtete të pavarura.

Dje presidenti i Rusisë, Dmitri Medvedev, vizitoi Osetinë Jugore. Zyrtarët e Gjeorgjisë, këtë vizitë e kanë përshkaur si provokim.
XS
SM
MD
LG