Ndërlidhjet

Izraeli e refuzoi kërkesën e SHBA-ve


Izraeli e ka refuzuar kërkesën e Shteteve të Bashkuara, për ndërprerjen e një projekti të ndërtimit në Jerusalem.

Me këtë projekt, përfshihen 20 apartamente në pjesën lindore të Jerusalemit, që është e banuar me popullatë shumicë arabe. Kjo pjesë e qytetit ishte marrë nga Izraeli në vitin 1967.

Mediat izraelite kanë raportuar se zyrtarë të Shteteve të Bashkuara i kanë thënë ambasadorit izraelit, këtë javë, se projekti duhet të pezullohet.

Por, kryeministri izraelit, Benjamin Netanjahu, e ka refuzuar këtë në fjalimin e tij javor në qeveri, duke thënë se “ne nuk mund ta pranojmë idenë se hebrenjtë nuk do të kenë të drejtë to jetojnë dhe të blejnë shtëpi çdokund në Jerusalem”.
XS
SM
MD
LG