Ndërlidhjet

Hagë: Dënohen dy serbë të Bosnjës


Gjykata ndërkombëtare për krime lufte në ish-Jugollavi ka dënuar një serb të Bosnjës me burg të përjetshëm, ndërsa një tjetër me 30 vite burg për përfshirjen në vrasjet e boshnjakëve gjatë luftës më 1992-1995.

Millan dhe Sredoje Llukiq ishin akuzuar për përfshirje në “një nga fushatat më famëkeqe të spastrimit etnik” si pjesëtarë të një grupi paramilitar në qytetin jugperëndimor të Bosnjës,Vishegrad.
XS
SM
MD
LG