Ndërlidhjet

Indi: U përurua nëndetësja atomike


India sot e ka inauguruar nëndetësen e parë atomike, me kapacitete për lansim të raketave balistike.

Kjo është e para prej pesë nëndetëseve, që do të ndërtohen me ndihmën teknike nga Rusia.

Ekspertët thonë se India po e përmirëson flotën e vet detare për t’ju kundërvënë interesave strategjike të Kinës në rajon.

Nëndetësja atomike Arihant, 5500 tonëshe, e ka ekuipazhin prej 100 vetëve dhe mund të bartë lloje të ndryshme të torpedove dhe të raketave balistike.
XS
SM
MD
LG