Ndërlidhjet

Afganistani pranon të burgosurin nga Guantanamo


Afganistani është shprehur i vendosur për të pranuar të burgosurin më të ri, që po mbahet në burgun amerikan Guantanamo Bej.

Mohamed Xhavad ishte akuzuar në një gjykatë ushtarake të Shteteve të Bashkuara për hedhjen e një granate, nga e cila ishin plagosur dy ushtarë amerikanë dhe përkthyesi i tyre afgan në një treg në Kabul, në fund të vitit 2002, kur i pandehuri ishte 12 vjeç.

Avokatët e Xhavadit kishin vënë në pikëpyetje kredibilitetin e evidencës së re për një vepër kriminale kundër klientit të tyre dhe kishin kërkuar kthimin e menjëhershëm të Xhavadit në Afganistan.

Autoritetet në Kabul i kishin kërkuar Uashingtonit, disa herë, kthimin e Xhavadit në Afganistan.
XS
SM
MD
LG