Ndërlidhjet

Tajvan: 500 të vdekur nga tajfuni


Presidenti i Tajvanit ka thënë se vërshimet dhe rrëshqitja e dheut e shkaktuar nga tajfuni Morakot i fundjavës së kaluar kanë lënë të vdekur rreth 500 persona.

Ai ka kërkuar nga ekipet e shpëtimit që të rrisin përpjekjet për shpëtim.

Tajfuni ka shkatërruar shtëpitë e 7 mijë njerëzve dhe ka shkaktuar në bujqësi dhe prona një dëm në vlerë prej 1.5 miliardë dollarësh, ka thënë presidenti Ma Jing-Xho.
XS
SM
MD
LG