Ndërlidhjet

Klinton: Irani t'i lirojë të gjithë amerikanët


Sekretarja amerikane e Shtetit Hillari Klintoni ka ripërsëritur thirrjet Iranit që menjëherë t’i lirojë të gjithë shteasit amerikanë që mbahen në Republikën Islamike.

Në deklaratën e saj, Klinton i theksoi pesë raste: tre amerikanët alpinistë që hynë në Iran nga Iraku në fund të korrikur, një shkollar amerikano-iranian, si dhe një detektiv privat dhe ish agjent i FBI-së, i cili u zhduk në Iran në vitin 2007.

Uashingtoni “është thellësisht i zhgënjyer për mirëqenien e qytetarëve tanë amerikanë, të cilët janë arrestuar apo janë zhdukur në Iran”, tha Klinton.

"Ne edhe një herë i bëjmë thirrje udhëheqjes së Iranit që menjëherë t'i zgjidhë të gjitha rastet e jashtzakonshme të qytetarëve amerikanë", tha Sekretarja e Shtetit.
XS
SM
MD
LG