Ndërlidhjet

Podgoricë: Deklarata e Berishës është keqinterpretuar


Drejtori politik në Ministrinë e Jashtme të Malit të Zi, Vesko Garçeviq ka thënë se mediat duhet të përmbahen nga siç ka thënë intepretimi i gabuar i deklaratës së kryeministrit Sali Berisha mbi nevojën e bashkimit të shqiptarëve, që jetojnë në territore të ndryshme.

Garçeviq ka thënë se Berisha nuk ka aluduar në Malin e Zi, por se thelbi i deklaratës së tij ka qenë në raportet mes Shqipërisë dhe Kosovës.

Sipas tij, e ardhmja e përbashkët e Malit të Zi dhe e Shqipërisë “obligohet nga kufijtë që pa dyshim janë të përcaktuar dhe të pandryshueshëm, e të cilët duhet të hapen plotësisht".

Ai ka kujtuar qëndrimin e qeverisë së Shqipërisë, e cila ka qartësuar se nuk ka pretendime ndaj territorit të Malit të Zi.
XS
SM
MD
LG